Rzecz o godnej śmierci – relacja ze spektaklu „Zdążyć przed Panem Bogiem”

„Jestem z cienia i z płomienia i z olśnienia, z pogrążenia z poniżenia z zapomnienia…” tak śpiewa Justyna Łysak w piosence, która przeplatała sceny przedstawienia opartego na znanym reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Spektakl wystawiony został w połowie grudnia w Sanockim Domu Kultury przez artystów Teatru Lektur Szkolnych. Na scenie pojawił się  Marek Edelman i Hanna Krall, która przeprowadziła wywiad z głównym bohaterem spektaklu, przywódcą powstania w getcie warszawskim, lekarzem. Aktor, który wcielił się w postać Edelmana świetnie przedstawił makabryczną rzeczywistość okupacyjną, los Żydów w getcie, ich cierpienie i marzenie o godnej śmierci. Spektakl wywarł na widzach niesamowite wrażenie, pokazał tragedię ludzi, którzy umierali za nic, za pochodzenie. Edelman nie upiększał swojej relacji, pokazał tamtejszą rzeczywistość taką, jaka była naprawdę.

„Ci ludzie szli spokojnie i godnie. To jest znacznie trudniejsze od strzelania. Przecież o wiele łatwiej się umiera strzelając, o wiele łatwiej było umierać nam niż człowiekowi, który idzie do wagonu, a potem jedzie wagonem, a potem kopie sobie dół, a potem rozbiera się do naga.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Promowana, Recenzje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Dodaj |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree